سیب

سیب حاوی مواد مغذی از جمله ویتامینها، مواد معدنی و آلفا هیدروکسی اسیدهاست. يكی از مهمترين آلفا هيدروكسی اسيدهای سيب، ماليك اسيد نام دارد كه به همراه ويتامين C موجود در سيب موجب شفافيت و درخشندگی پوست مي شود. مقادیر بالاي ویتامین C و ترکیبات فنولی موجود در عصاره سيب استفاده موضعی آن را برای مبارزه با رادیکال های آزاد آسیب رسان به پوست و مو و پیشگیری از تخریب کلاژن پوست مناسب ساخته است.

استفاده سنتی از سيب

داستان سيب قدمتی به اندازه طول عمر انسان بر روی كره زمين دارد. همواره سيب نماد جوانی و شادابی برای انسان بوده است. به همين دليل در تمامی زمان ها از سيب برای حفظ سلامت، زيبايی و درخشش پوست استفاده می شده است. امروز با تكيه بر تحقيقات علمی ميدانيم كه سيب به دليل غنی بودن از ويتامين ها و برخی مواد ارزشمند موجود در آن مي تواند تاثير شگفت انگيزی در جلوگيری از چروك های پوست و درمان لك های پوستی داشته باشد.

محصولات مرتبط
قهوه

استفاده موضعی قهوه تاثیرات متفاوتی نسبت به استفاده خوراکی آن دارد. تحقیقات بر روی مواد موجود در قهوه نشان داده است که علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی، استفاده موضعی آن موجب تحریک سنتز الاستین و کلاژن می گردد که به ترمیم پوست و عملکرد صحیح پوست کمک می نماید. همچنین فواید کافئین در انقباض عروق خونی آن را به یک ماده بسیار مناسب برای سفت تر نمودن بافت پوست و به خصوص رفع سلولیت (ترك های پوستی ناشی از چاقی و لاغری) در افرادی که دچار سلولیت پوستی می باشند تبدیل نموده است.

استفاده سنتی از قهوه

طی سالیان متمادی زنان شرقی همواره زیبایی و سلامت خود را مرهون استفاده سنتی از گیاهان بوده اند. زنان اندونزی از سالیان قبل از دانه های قهوه به عنوان یک لایه بردار طبیعی استفاده نموده اند. اسید کافئیک به عنوان یک ماده ضد التهاب موجب تحریک تولید کلاژن شده و کافئین به سفت شدن بافت پوست کمک می نماید. همچنین کافئین از دیرباز به عنوان یک ماده محرک رشد مو شناخته شده است. با انتخاب محصولی که حاوی عصاره قهوه است، علاوه بر بهره بردن از منافع آن برای پوست از رایحه خوش آن نیز لذت ببرید.

محصولات مرتبط
  انبه

  عصاره استخراج شده از ميوه و دانه انبه دارای ويژگی های مرطوب كنندگی، نرم كنندگی و التيام بخشی منحصر به فردی می باشد. همچنین کره به دست آمده از میوه و دانه این گیاه موجب کمک به جوان سازی سلولی می گردد. ترکیبات این کره شامل فیتواسترول ها و اسیدهای چرب از جمله استئاریک و لینولئیک اسید می باشد.

  استفاده سنتی از انبه

  در طب سنتی چین از خواص نرم کنندگی و التیام بخشی دانه انبه برای مشکلات پوست بهره می برده اند و اکنون همچنان به دلیل غنی بودن میوه و دانه انبه از آنتی اکسیدان ها و به ویژه ویتامین C و بتاکاروتن به صورت خوراکی و موضعی برای حفظ زیبایی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

  ليمو

  عصاره تهيه شده از ليمو حاوی ويتامين ها به ويژه ويتامين C، و مواد منحصر به فردی نظير ليمونن می باشد. ليمونن موجود در عصاره ليمو قادر به مبارزه با راديكال های آزاد موجود در ليمو است. همچنين اين عصاره به دليل دارا بودن پلی فنول ها علاوه بر خاصيت ضد التهابی، تاثير به سزايی در بهبود گردش خون در پوست و نيز بازگرداندن خاصيت ارتجاعی آن دارد و به همين دليل براي كمك به از بين بردن سلوليت پوستی بسيار مناسب می باشد. علاوه بر اين رايحه طبيعی عصاره ليمو حس نشاط را در هنگام مصرف ايجاد می نمايد.

  استفاده سنتی از ليمو

  استفاده از ليمو يكی از قديمی ترين روش های خانگی برای حفظ زيبايی و نشاط پوست و نيز جلوگيری از ايجاد چروك های پوستی بوده است. همچنين در برخی كشورها از جمله مصر و هند دختران براي زيبايی و درخشندگی موهای خود از آب ليمو بر روی موها استفاده می كرده اند. امروزه با افزايش آگاهی از خواص اين ميوه ارزشمند روش های صحيح تری برای استفاده از آن شناخته شده است كه باعث بهره گيری مناسبتر از آنها شده است.

  عصاره آووكادو

  عصاره آووكادو يك نرم كننده و مرطوب كننده بسيار خوب برای پوست و مو می باشد. اين عصاره با دارا بودن مقادير بالايی از امگا-9 و اولئيك اسيد به عنوان يكی از منابع مغذی پوست و مو شناخته شده است. همچنين عصاره آووكادو حاوی بيش از 25 نوع مواد مغذی است برای پوست و مو می باشد كه شامل ويتامينها از جمله ويتامينهای A، Bو C، مواد معدنی و آنتی اكسيدان ها می باشد.

  استفاده سنتی از آووكادو

  آووكادو يكی از با ارزش ترين گياهان بومی آمريكاست كه برای ساليان متمادی به عنوان يك منبع غذايی منحصر به فرد و نيز در درمان های خانگی مورد استفاده قرار می گرفته است. درمان خشكی های شديد پوست، و پسوريازيس يكی از مهمترين كاربردهای اين گياه در استفاده های سنتی از آن است. علاوه بر اين هم اكنون نيز از اين گياه به عنوان يكی از موثرترين گياهان در تقويت موها و نرم كردن آنها و همچنين برطرف نمودن ناراحتی های پوستی به ويژه رفع خشكی های شديد آن استفاده می شود.

  شی باتر

  گیاه شی به عنوان یک گیاه سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی به عنوان ضد چروک، مرطوب کننده، ضد التهاب شناخته شده است. این گیاه یک منبع طبیعی از فیتواسترول ها، توکوفرول ها با اثرات مرطوب کنندگی قوی می باشد و دارای اثر محافظتی در برابر اشعه های مضر آفتاب بر روی پوست بوده و یک نرم کننده قوی محسوب می شود.

  استفاده سنتی از گیاه شی باتر

  با افزايش آگاهی نسبت به فوايد شگفت انگيز "گياه شی" و خواص بی نظير آن در تاثيرات ضد پيری و جوانی پوست، هر روز تعداد بيشتری از افراد مشتاق استفاده از اين گياه می شوند. استفاده از "گياه شی" به منظور حفظ زيبايی پوست تاريخچه ای به قدمت هزاران سال دارد و مردم آفريقا طی اين ساليان از اين گياه برای زيبا و درخشان شدن پوست خود، محافظت از آن در برابر آفتاب و نيز برای نرمی و محافظت از پوست كودكان خود در برابر عوامل محيطی و آلودگی ها استفاده می نموده اند.

  عصاره جينسينگ

  عصاره گياه جينسينگ يكی از موثرترين مواد گياهی در تاثيرات ضد پيری بر روی پوست و محرك رشد مو می باشد. تحقيقات علمی نشان می دهند كه عصاره اين گياه باعث تحريك توليد كلاژن و در نتيجه استحكام پوست می گردد.

  استفاده سنتی از جينسينگ

  گياه جينسينگ قرن هاست كه در چين به عنوان فزاينده طول عمر مورد استفاده قرار گرفته است. اكنون تحقيقات علمی نتايج اعلام شده در استفاده های سنتی از اين گياه در چين را تاييد نموده است. از كاربردهای اين گياه كه اكنون كاملا از نظر علمی تاييد شده است، استفاده از آن در رطوبت رسانی به پوست به عنوان يك ماده ضد چروك و روشن كننده پوست می باشد. علاوه بر اين جينسينگ باعث تسريع بهبود زخم های پوستی می گردد و همچنين باعث تحريك رشد مو می شود و به همين دليل يكی از موثرترين گياهان در درمان مشكلات پوست و مو و زيبايی شناخته شده است.

  انار

  عصاره انار دارای خواص آنتی اكسيدان بوده و تحقيقات علمی نشان داده است كه استفاده موضعی عصاره انار به بهبود چروك های پوستی و و كاهش التهاب و همچنين كاهش پيری پوست و موی ناشی از تخريب راديكال های آزاد كمك می كند. همچنين تحقيقات نشان داده است كه عصاره انار اثرات محافظتی بر روی كلاژن دارد. انار سرشار از موادی مغذی و همچنين موادی همچون بتولينيك اسيد، الاجيك اسيد، گاليك اسيد، ماليك اسيد، و پلی فنول هاست. تركيب اين مواد نشان دهنده خاصيت ضد باكتری، ضد ويروس و ضد التهاب اين گياه می باشد.

  استفاده سنتی از انار

  ايران خواستگاه انار در چهار هزار سال قبل بوده است و در بسياری از فرهنگ های ديگر نيز به عنوان نماد باروری شناخته شده است. مصريان باستان به دليل كاربردهای دارويی اين گياه از جمله ضد ميكروب و ضد التهاب بودن آن، اين گياه را به كشور خود وارد نمودند. مردم ايران، مصر و هند از قديم از عصاره انار به صورت موضعی برای درمان ريزش مو استفاده می نموده اند. همچنين عصاره اين ميوه طی ساليان متمادی جهت پاك سازی بدن مورد استفاده قرار می گرفته است.

  عصاره نعنا

  عصاره نعنا كه از برگ های اين گياه استخراج می شود دارای اثر خنك كنندگی بوده و استفاده موضعی از آن با افزايش گردش خون موجب كنترل ترشح چربی سبوم پوست سر می گردد. اين عصاره حاوی ويتامين های A، C، مواد معدنی و تركيبات پلی فنوليك است و به همين دليل دارای خواص بي نظيری از جمله خواص آنتی اكسيدانی، ضد باكتری و التيام بخشی می باشد.

  استفاده سنتی از نعنا

  تاريخچه گياه نعنا به قرن 17 ام ميلادی باز می گردد. گياه نعنا دارای عطر و طعم خاصی است دارای خواص بسیاری می باشد. اين گياه به واسطه اسانس و تركيبات فنوليك موجود در آن در طب سنتی مناطق مختلف جهان به عنوان التيام بخش و ضد ميكروب مورد استفاده قرار می گرفته است.

  عصاره بابونه

  بابونه با دارا بودن موادی نظير آلفابيزابولول، لوتئين، كوئرستين دارای خواص آنتی اكسيدانی و ضد ميكروبی ملايم و نيز دارای خواص منحصر به فردی در رفع التهابات پوستی می باشد. طی ساليان از اين گياه جهت درمان بيماری هايی نظير اگزما و سوختگی های ملايم پوستی استفاده می شده است و اكنون بررسی های علمی خواص اين گياه را اثبات نموده

  استفاده سنتی از بابونه

  گياه بابونه به كار رفته در محصولات شون كه بيشتر به عنوان بابونه آلمانی نيز شناخته شده است، از جمله گياهانی است كه علاوه بر اينكه به طور گسترده به عنوان دارو در درمان های سنتی به كار می رفته است، طی ساليان متمادی به عنوان يك التيام بخش پوست مورد استفاده بوده است. كاهش التهابات پوستی، قرمزی پوست و آفتاب سوختگی و همچنين رفع آلرژی های پوستی از جمله استفاده های اين گياه معجزه گر در طب سنتی كشور های مختلف بوده است.

  عصاره رز و رزماری

  عصاره رز يكی از عطرهای طبيعی است كه دارای خواص التيام بخشی می باشد. عصاره گياه رزماری دارای خواص بی نظيری در افزايش گردش خون، تحريك رشد مو و جلوگيری از ريزش آنها و نيز خواص آنتی اكسيدانی و ضد التهابی است. اين گياه در طی ساليان متمادی برای روشن كنندگی پوست، ضد پيری پوست و ضد ريزش مو مورد استفاده قرار می گرفته است. اورسليك اسيد يكی از تركيباتی است كه اخيرا در رزماری كشف شده است و دارای خواص ضد التهابی و ترميم كنندگی قوی می باشد.

  استفاده سنتی از رز و رزماری

  رز: عصاره رز ساليان متمادی است كه به درمانگر پوست و روح شهرت دارد. رز يك عطر طبيعی است كه دارای خواص مغذی و آرام بخش می باشد. از عصاره و روغن اين گياه به طور سنتی در كاهش افسردگی و استرس های روحی بهره گرفته شده است. علاوه بر آن، از اين گياه برای بهبود زخم های پوست و حفظ نشاط و سلامتی پوست نیز استفاده شده است.در مصر باستان از رزماری برای بهبود حافظه، رفع دردهای عضلانی، تحريك رشد موها و تقويت سيستم گردش خون و سيستم عصبی استفاده می شده است. علاوه بر اين در مصر باستان و يونان باستان از اين گياه برای ماساژ درمانی و رايحه درمانی جهت مراقبت از پوست و نيرو بخشيدن به بدن استفاده می نموده اند. اكنون نتايج تحقيقات علم مدرن صحت استفاده های علمی و سنتی از اين گياه را تصديق نموده است.

  عصاره چای سبز

  عصاره گياه چای سبز يك منبع غنی از اسيدهای چرب امگا3، 6 و 9، ويتامين E و پلی فنول هاست. مهمترين ويژگی اين عصاره سرشار بودن از آنتی اكسيدان هاست كه باعث حفاظت از پوست و مو در برابر اشعه UV خورشيد و راديكال های آزاد محيطی می شود و باعث جلوگيری از پيری پوست و مو می گردد.

  استفاده سنتی از چای سبز:

  تعداد بسيار كمی از گياهان تاريخچه ای به قدمت تاريخچه چای سبز دارند. خواصی نظير بهبود گردش خون در بدن، سم زدايی بدن، بهبود سيستم ايمنی بدن، حفظ زيبايی پوست و مو كه امروزه به اثبات رسيده است موجب شده است همواره در متون قديم از اين گياه به عنوان يك گياه معجزه گر در رفع ناراحتی های بدن عنوان گردد. تحقيقات كنونی نشان دهنده اين است كه اين گياه درصد بالايی از راديكال های آزاد را خنثی نموده و به پوست كمك می نمايد تا از خود در برابر آلودگی های محيطی دفاع كند.

  آلوئه ورا

  آلوئه ورا با دارا بودن تركيبات پلی ساكاريدی و فيتو استرولی به عنوان يكی از موثرترين گياهان رطوبت رسان شناخته شده است و اثربخشی آن برای كمك به نرم كنندگی، مرطوب كنندگی و بازسازی پوست اثبات شده است. تحقيقات نشان داده است كه عصاره آلوئه ورا حاوی تركيباتی از جمله گليكوپروتئين ها می باشد كه دارای خواص التيام بخش و ترميم كننده زخم ها و آسيب های پوستی می باشد.

  استفاده سنتی ازآلوئه ورا

  از قرن ها پيش پزشكان در كشورهای يونان، چين و هند از گياه آلوئه ورا به عنوان گياه التيام بخش پوست استفاده می نموده اند. علاوه بر اين، تاثير اين گياه در زيبايی پوست به دليل استفاده از آن توسط ملكه مصر شهرت يافته است. همچنان كه امروزه با پيشرفت علم پزشكی، تاثيرات شگفت انگيز اين گياه برای حفظ شادابی و جوانی پوست و اثربخشی آن در بازسازی پوست اثبات شده است.

  زرد آلو

  عصاره زردآلو برای التيام پوست های ملتهب به كار می رفته است. عصاره زردآلو به دليل مقادير بالای ويتامين های C و B، بتاكاروتن و اسيدهای ارگانيك دارای خواص مغذی و ترميم كنندگی می باشد. آلفا هيدروكسی اسيدهای موجود در عصاره زردآلو به همراه پلی ساكاريد های موجود در عصاره نقش موثری را در تنظيم آب سلول ها و جوان سازی آنها ايفا می نمايد.

  استفاده سنتی از زردآلو

  خواستگاه زردآلو كشورهای آسيايی از جمله ارمنستان است، اما امروزه به دليل خواص تغذيه ای بی نظير آن در بيشتر نقاط دنيا كشت می شود. در درمان های سنتی زرد آلو برای التيام پوست های ملتهب مورد استفاده قرار می گرفته است.

  انگور

  عصاره‌ استخراج شده از هسته‌ انگور به عنوان یک ترکیب موثر در رطوبت رسانی و تغذیه پوست شناخته شده است. عصاره هسته انگور با داشتن تركيباتی نظير پروآنتوسيانين ها و فلاونوئيد ها به عنوان آنتی اكسيدان های بسيار قوی قادر به تخفيف آسيب های ناشی از آفتاب و راديكال های آزاد می باشد. استفاده موضعی از عصاره هسته انگور به ساخت كلاژن، الاستين و ساير تركيبات پوست كه در ترميم و التيام پوست نقش دارند، كمك می نمايد.

  استفاده سنتی از دانه انگور

  ساليان متمادی از خواص منحصر به فرد عصاره دانه انگور براي بيماری های مختلفی مانند بيماری های قلبی و عروقی مورد استفاده قرار می گرفته است. اين عصاره از دانه های انگور قرمز به دست می آيد و در حال حاضر به عنوان يك مكمل جديد برای درمان بسياری از بيماری ها مورد استفاده قرار می گيرد. اين عصاره به دليل غنی بودن از پروآنتی سيانين (PCO) كه يك آنتی اكسيدان بسيار قوی است، می تواند جلوی تخريب های سلولی در اثر راديكال های آزاد را بگيرد و به تقويت سلول ها جهت بازسازی آنها كمك نمايد.

  سیر

  تركيبي به نام آليسين كه به عنوان ماده ضد سرطاني شناخته شده است، داراي خواص ضد ميكروبي از جمله ضد باكتري، ضد قارچ و ضد ويروس و ضد انگل مي باشد. اين خاصيت عصاره سير موجب شده است كه سير تركيبي موثر در درمان برخي بيماري هاي پوستي مانند شوره هاي قارچي موي سر مورد استفاده قرار گيرد.

  استفاده درمانی از سیر

  بررسي هاي باليني كاربرد موضعي عصاره سير در درمان پسوريازيس، آلوپسي، درمان زخم، رفع چين و چروك پوست موثر دانسته و تاثير آن در جوانسازي پوست و سلامت مو را تاييد نموده است.

  محصولات مرتبط